Ścieżka:

Złotniki to miejscowość położona w gminie Suchy Las, woj. wielkopolskie. Podzielone są administracyjnie na trzy części:

  • Złotniki–Osiedle
  • Złotniki–Wieś
  • Osiedle Grzybowe

Miejscowość Złotniki leży w granicach administracyjnych gminy Suchy Las na Równinie Poznańskiej wzdłuż drogi krajowej nr 11 z Poznania w kierunku Obornik. Jest to zurbanizowany fragment wysoczyzny morenowej, leżącej na północ od Wzgórz Owińsko - Kierskich i na zachód od doliny Warty, w obrębie Pojezierza Poznańskiego (dorzecze Warty, w zlewni Samicy Kierskiej pomiędzy jeziorem Glinowskim, a Jeziorem Kierskie Małe). Teren jest nieznacznie pofalowany, na którym nie występują udokumentowane złoża kopalin.
O rozwoju Złotnik przesądza sąsiedztwo Poznania oraz przechodząca w pobliżu droga krajowa nr 11.  Złotniki stają się miejscem zamieszkania dla wielu osób mieszkających niegdyś w Poznaniu.

Złotniki znajdują się pod wpływem klimatu morskiego i kontynentalnego. Skutkuje to zmiennością i krótkotrwałością jednego typu pogody. Pogoda bardzo często bywa „kapryśna”. Zimy są lekkie z częstymi odwilżami. Wiatry prawie zawsze z kierunków zachodnich. Najwyższe temperatury przypadają na lipiec, a najniższe są w styczniu. Wiosna i jesień to największe różnice w średnich temperaturach miesięcznych. Pierwsze przymrozki są już we wrześniu. Opad średnioroczny w Złotnikach wynosi 500 mm. Największe opady występują w okresie letnim - lipiec, a minimalne przypadają na wrzesień oraz kwiecień. Długotrwałe susze najczęściej występują jesienią. Pierwszy śnieg pojawia się zazwyczaj w listopadzie, a ostatni w kwietniu.

 

Miejscowość Złotniki leży w granicach administracyjnych gminy Suchy Las na Równinie Poznańskiej wzdłuż drogi krajowej nr 11 z Poznania w kierunku Obornik. Jest to zurbanizowany fragment wysoczyzny morenowej, leżącej na północ od Wzgórz Owińsko - Kierskich i na zachód od doliny Warty, w obrębie Pojezierza Poznańskiego (dorzecze Warty, w zlewni Samicy Kierskiej pomiędzy jeziorem Glinowskim, a Jeziorem Kierskie Małe). Teren jest nieznacznie pofalowany, na którym nie występują udokumentowane złoża kopalin. Złotniki znajdują się pod wpływem klimatu morskiego i kontynentalnego. Skutkuje to zmiennością i krótkotrwałością jednego typu pogody. Pogoda bardzo często bywa „kapryśna”. Zimy są lekkie z częstymi odwilżami. Wiatry prawie zawsze z kierunków zachodnich. Najwyższe temperatury przypadają na lipiec, a najniższe są w styczniu. Wiosna i jesień to największe różnice w średnich temperaturach miesięcznych. Pierwsze przymrozki są już we wrześniu. Opad średnioroczny w Złotnikach wynosi 500 mm. Największe opady występują w okresie letnim - lipiec, a minimalne przypadają na wrzesień oraz kwiecień. Długotrwałe susze najczęściej występują jesienią. Pierwszy śnieg pojawia się zazwyczaj w listopadzie, a ostatni w kwietniu.