2023 02 23 mpzp sesja zdjęcie

30.03.2023 r.

Uchwała Nr LV/642/23 Rady Gminy Suchy Las z dnia 30 marca 2023 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Złotkowo Zachód – teren aktywizacji gospodarczej.

Północny kraniec terenu bjętego projektem planu graniczy z sołectwem Golęczewo. Wschodni fragment terenu wyznacza linia kolejowa nr 354 relacji Poznań-Piła, zachodnia granica obszaru opracowania wyznaczona została po granicy gminy, na południu linię graniczną definiuje przebieg drogi ekspresowej S11 z węzłem w Złotkowie. Tak więc teren pomiędzy drogą S11 a Złotnikami Osiedlem (rejon ulicy Kochanowskiego) został wyłączony z niniejszego projektu mpzp i będzie procedowany odrębnie z uwzględnieniem strefy zieleni izolacyjnej.

Czytaj …


29.03.2023 r. – wójt przesyła pismo do dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Poznaniu w sprawie sposobu zagospodarowania terenu pomiędzy trasą S11 i osiedlem Złotniki Osiedle (rejon ulicy Kochanowskiego).

Czytaj …


10.03.2023 – wójt przesyła radnym krótkie pismo, w którym nie odnosi się merytorycznie do opimii radnych zaprezentowanych podczas ostatniej sesji, a jedynie oświadcza, że zaprezentowane dane dotyczące kwestii podatkowych podczas konsultacji z mieszkańcami były prawdziwe.


23.02.2023 – radni Gminy Suchy Las po raz kolejny zdejmują projekt mpzp ZŁOTKOWO ZACHÓD – TEREN AKTYWIZACJI GOSPODARCZEJ z porządku obrad. Tym razem akcentują nierzetelne informacje co do ewentualnych wpływów budżetowych z tej inwestycji. Niektórzy twierdzą, że czują się zwyczajnie oszukani. Wójt, wyprowadzony z równowagi opuszcza salę sesyjną.

Wyniki głosowania:

2023 02 23 mpzp sesja zdjęcie


23.02.2023 – wójt przesłał pismo radnemu Grzegorzowi Słowińskiemu informujące, że konsultacje z mieszkańcami już się odbyły. Przy okazji zachęcił wszystkich do przeczytania protokołu z odbytych konsultacji, w których nie ujawniono treści żadnego z 18 nadesłanych maili, za to podkreślono, że mieszkańcy wolą transport kolejowy niż drogowy i generalnie są za zrównoważonym rozwojem naszej gminy. Do punktu konsultacyjnego przybył 1 mieszkaniec Rokietnicy, a 18 osób przesyłało swoje uwagi mailem. W ramach konsultacji przygotowano również ankietę on-line, której konstrukcja uwłacza elemenrnym standardom metodologicznym. W pytaniach ani razu nie użyto terminów: centrum logistyczne, czy terminal intermodalny. Nic zatem dziwnego, że konsultacje zwyczajnie zbojkotowano.

Pytania ankietowe:

2023 ankieta konsultacyjna


15.02.2023 – kolejne posiedzenie Komisji Finansów, Budżetu i Rozwoju Gospodarczego w Złotnikach. Pracownicy Wydziału Nieruchomości i Planowania Przestrzennego ponownie przedstawili prezentację na temat procedury planistycznej i przystąpienia do sporządzenia przedmiotowego mpzp. Poinformowali ponownie o zaletach wywołania planu oraz o spodziewanych wpływach do budżetu.

Na pytanie mieszkanki o tereny zielone radny G. Słowiński przypomniał, że mieszkańcy osiedla złożyli do ówczesnego projektu studium uwagę, żeby cały wskazany teren uwzględnić jako teren zielony ze względu na tereny podmokłe i cieki wodne, ponieważ nie będzie tam praktycznie nigdy żadnego przemysłu. Wójt jednak tej uwagi nie uwzględnił [fragmenty z protokołu].

Radny M. Przybylski w podsumowaniu posiedzenia zaznaczył, że w usłyszanych wypowiedziach dominuje pogląd czy zmieniać plan już istniejący, czy jednak go nie zmieniać. Oczywiście można zmienić, ale na lepszy i bardziej przyjazny mieszkańcom, a nie na gorszy. Po to właśnie zwołane zostało odbywające się spotkanie. Radny rozumie, że gmina wycofała się już z części propozycji, które były w pierwotnym projekcie planu i to jest dobre, bo wskazuje na to, że jest jakaś przestrzeń do kompromisu i ustaleń, które byłyby korzystne zarówno dla mieszkańców jak i dla inwestora. Radny oznajmił, że gdyby kilka lat temu w studium zrobiono bufor zieleni, o którym tak często się teraz mówi, to rozmowa byłaby obecnie w innym punkcie. Teraz studium jest w procedurze i idzie swoim torem i po ewentualnym wywołaniu plan również pójdzie swoim torem. Radny stwierdził, że jeśli plan zostanie wywołany, to strefę zieloną należy zrobić nie tylko w nowym planie, ale przede wszystkim w studium. Ona musi być trwała i zabezpieczać interesy mieszkańców przed spadkiem wartości nieruchomości lub trudnością z jej odsprzedażą. Radny złożył obietnicę mieszkańcom, że będzie pilnował tej sprawy, bo w tej chwili jest to absolutny priorytet i wyraził nadzieję, że radni wsłuchali się w wypowiedzi zgromadzonych na sali mieszkańców, które oddają nastroje całego regionu. Radny dodał, że jego zdaniem spotkanie było wartościowe [fragmenty z protokołu].


13.02.2023 – posiedzenie Komisji Finansów, Budżetu i Rozwoju Gospodarczego w Golęczewie. Pracownicy Wydziału Nieruchomości i Planowania Przestrzennego przedstawili prezentację na temat procedury planistycznej i przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Złotkowo Zachód – teren aktywizacji gospodarczej. Poinformowali o zaletach wywołania planu oraz o spodziewanych wpływach do budżetu. Współwłaściciel i udziałowiec firmy POZ-BRUK przedstawił koncepcję planowanej inwestycji jaką ma być budowa terminala intermodalnego wraz z centrum logistycznym.

Radny M. Przybylski, który w 2015 roku nie głosował za przyjęciem obecnie obowiązującego planu, lansowanego wtedy przez wójta i jego klub radnych Nowoczesna Gmina, poprosił wójta o wyjaśnienie § 5 p. 2 i 3 obecnie obowiązującego mpzp na tym terenie w zakresie wykładni gramatycznej. Zdaniem radnego, gdyby prawdziwą była teza o dopuszczeniu pewnych inwestycji, to dopuszczone byłoby np. instalacje do budowy/naprawy statków powietrznych pod Golęczewem. Zwrócił też uwagę, że obecny plan zawiera drogi publiczne oraz cieki wodne i nie było chętnych, żeby cokolwiek tam budować. Radny dodał, że wywołanie planu w określonych granicach jest słuszne, bo nie można zamykać oczu na to, co mówił 8 lat temu wójt, że plan przyniesie spore dochody, bo jednak tak się nie stało. Coś należy zrobić, tylko należy ustalić jak to zrobić, żeby było lepiej [fragmenty z protokołu].


26.01.2023 – radni Gminy Suchy Las po raz kolejny zdejmują projekt mpzp ZŁOTKOWO ZACHÓD – TEREN AKTYWIZACJI GOSPODARCZEJ z porządku obrad. Presja społeczna mieszkańców przynosi oczekiwane efekty.

Wyniki głosowania:

2023 01 26 mpzp sesja zdjęcie


25.01.2023Grzegorz Słowiński składa w imieniu ponad 400 mieszkańców formalny wniosek do Wójta Gminy Suchy Las o przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami.


23.01.2023 – wójt pośpiesznie rozpoczyna “swoje konsultacje z mieszkańcami”, które w zasadzie sprowadzają się do składania wniosków i uwag do projektu przedmiotowego planu. Zakłada się zatem, że plan ten zostanie wywołany, a swoje konsultacje mają przykryć te właściwe, o które wnoszą mieszkańcy.


23.01.2023 – Spotkanie radnych i urzędnikow oraz mieszkańców w sali OCTOPUSA z inwestorem w sprawie zakresu oraz sposobu zagospodarowania terenu pomiędzy Golęczewem, Złotkowem i Złotnikami.


20.01.2023 – wyjazdowe posiedzenie Komisji Porządku Publicznego, Ochrony Środowiska i Spraw Komunalnych. Radni odwiedzają Golęczewo oraz ul. Kochanowskiego w Złotnikach. Przeprowadzają wizję lokalną miejsc, gdzie planowana jest inwestycja budowy terminala z centrum logistycznym.


19.01.2023 – rozpoczyna się akcja zbierania podpisów pod wnioskiem mieszkańców do wójta o przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami w sprawie wyrażenia opinii o proponowanym sposobie zagospodarowania terenu pomiędzy Golęczewem, torami kolejowymi, Złotkowem i Złotnikami w gminie Suchy Las w zakresie budowy centrum logistycznego oraz terminala intermodalnego. Pod wnioskiem, w ciągu kilku dni podpisuje się ponad 400 osób.


11.01.2023 – wyjazdowe posiedzenie Komisji Finansów, Budżetu i Rozwoju Gospodarczego. Członkowie Komisji obejrzeli terminal przeładunkowy znajdujący się w okolicach zabudowań jednorodzinnych w Koninku i Szczytnikach, gmina Kórnik. A. Serafin kierowniczka Wydziału Nieruchomości oraz Planowania Przestrzennego omówiła zagrożenia mogące wiązać się z budową terminala oraz zalety jego funkcjonowania. Mieszkańcy zamieszkujący okolice terminala, z którymi rozmawiali radni Michał Przybylski oraz Grzegorz Słowiński akcentowali natomiast fatalny stan dróg oraz uciążliwości komunikacyjne wokół terminala.


2.01.2022 r.

Obwieszczenie – zawiadomienie stron o wszczęciu postępowania dot. decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy centrum logistycznego oraz terminala kontenerowego wraz z niezbędną infrastrukturą w Złotkowie.


19.12.2022 r.

Rada Gminy Suchy Las na sesji w dniu 19.12.2022 r. na wniosek przewodniczącej Komisji Finansów, Budżetu i Rozwoju Gospodarczego Joannny Pągowskiej zdjęła z porządku obrad punkt dotyczący projektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Złotkowo Zachód – teren aktywizacji gospodarczej. Tym samym wraca pod obrady właściwej Komisji, gdzie radni będą podejmować stosowne decyzje. Poniżej wyniki głosowania.
2022 12 19 głosowanie
Po wyświetleniu głosowania radni Zbigniew Hącia oraz Tomasz Sztolcman oświadczyli do protokołu, że pomylili sie podczas głosowania i chcieli głosować za zdjęciem z porządku obrad przedmiotowego planu.

18.12.2022 r.
W sprawie budowy terminala przeładunkowego specjalne  oświadczenie przed Radą Gminy złożyli szefowie trzech jednostek pomocniczych dotkniętych planowaną zmianą mpzp: Golęczewo, Złotkowo i Złotniki-Osiedle. Oświadczenie na sesji Rady Gminy w dniu 19.12.2022 r. odczytał radny Grzegorz Słowiński.
2022 oswiadczenie soltys

17.12.2022 r.
Poniżej publikujemy projekt uchwały przygotowanej na sesję w dniu 19.12.2022 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ZŁOTKOWO ZACHÓD – TEREN AKTYWIZACJI GOSPODARCZEJ. Teren objęty planem to obszar prawie 120 ha pomiędzy Golęczewem, linią kolejową Poznań Piła, Złotnikami (rejon ulicy Kochanowskiego) a terenami zielonymi w obrębie Złotkowa. O zmianę miejscowego planu wnioskuje inwestor, który zamierza na tym terenie wybudować Centrum Logistyczne oraz Terminal Intermodalny (przeładunkowy) wraz z niezbędną infrastrukturą. W związku z powyższym, na tym obszarze planuje się nową organizację układu komunikacyjnego uwzględniającego aktualne i przyszłe potrzeby tranzytowe terenu. Rozważana będzie kwestia poprowadzenia dróg dojazdowych dla pojazdów ciężarowych, które połączą omawiany obszar z drogą powiatową Złotkowo-Sobota oraz z układem komunikacyjnym sąsiadującego osiedla Złotniki-Osiedle.
Projekt uchwały


16.12.2022 r.
Wójt Gminy Suchy Las, na wniosek inwestora proponuje Radzie Gminy Suchy Las przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pomiędzy Golęczewem, Złotnikami (rejon ulicy Kochanowskiego) i Złotkowem. Na tym obszarze inwestor zamierza budować kolejowo – drogowy terminal przeładunkowy (intermodulny).


14.11.2022 r.
Decyzja Wójta Gmina Suchy Las umarzająca w całości postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą “Budowa bocznicy kolejowej, która będzie włączona do istniejącej infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w linii nr 354. Od toru szlakowego bocznica rozgałęziać się będzie rozjazdem nr 101 w km 12+071,139. Przedsięwzięcie realizowane będzie na działkach nr 91, 91/3, 112/20, 112/16, 112/15, 112/14, obręb Złotkowo, gmina Suchy Las, powiat poznański, województwo wielkopolskie”. 
Dokumentacja przekazana z Urzędu Gminy w dniu 12.01.2022 r. Czytaj ….


3.10.2022 r.

Decyzja Wójta Gminy Suchy Las stwierdzająca brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko polegającego na budowie zespołu przemysłowo magazynowego wraz z segmentami socjalno – biurowymi oraz niezbedną infrastrukturą techniczną i komunikacyjną. Inwestycja realizowana będzie na działkach ewidencyjnych o numerach: 112/19, 112/23, 103/8, 105/5, 112/27, 112/18 obręb 0006, gmina Suchy Las, powiat poznański, województwo wielkopolskie.

09.08.2022 r. – zawiadomienie o ponownym wydłużeniu terminu załatwienia sprawy do 30.09.2022 r.
27.06.2022 r. – zawiadomienie o wydłużeniu terminu załatwienia sprawy do 29.07.2022 r.

13.04.2022 r.

Zawiadmomienie Wójta Gminy Suchy Las o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia pod nazwą “Budowa bocznicy kolejowej, która będzie włączona do istniejącej infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w linii nr 354. Od toru szlakowego bocznica rozgałęziać się będzie rozjazdem nr 101 w km 12+071,139. Przedsięwzięcie realizowane będzie na działkach nr 91, 91/3, 112/20, 112/16, 112/15, 112/14, obręb Złotkowo, gmina Suchy Las, powiat poznański, województwo wielkopolskie”.
Wójt Gminy Suchy Las jako organ właściwy do wydania decyzji zwrócił się do:
– Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu,
– Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu,
– Dyrektora Zarządu Zlewni Wód Polskich w Poznaniu
o opinię w sprawie stwierdzenia obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko.